Przewodnik Kazimierz Dolny
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


Platan Olbrzym

Okładka 9 - 2017

Platan Olbrzym rosnący w Chojnie (około 50 km na południe od Szczecina) to jedno z największych drzew w Polsce. Jego obwód przekracza dziesięć metrów i wynosi wg pomiarów sprzed kilku lat 1066 cm. Wiek drzewa szacuje się na 300 lat. Wysokość wynosi około 35 metrów.

Platany klonolistne dorastają do wysokości 35 metrów, a ich obwód średnio wynosi 700-800 cm. Często pień nie stanowi jednej całości, a rozdziela się na kilka konarów. Liście tego drzewa są duże, rozłożyste, podobne do dużej spracowanej, chłopskiej dłoni. Jesienią przyjmują złote i brunatne barwy. Kwiaty ma niewielkie, zwisające na szypułkach, podobnie do truskawek. Owoce są także nieduże, podobne do orzeszków. Platany lubią żyzną glebę i nasłonecznione miejsca. Niestraszne im srogie zimy i zanieczyszczone powietrze. Drzewo lubi brzegi rzek, stawów, sadzawek i często sadzone jest w parkach miejskich właśnie nad wodą.

Tekst: Jan Wortyński
Zdjęcie: Tomasz Puszczyński

Są generalnie dwie metody pomiaru obwodu drzewa. Pierwsza zaleca znalezienie minimalnego obwodu pnia do jego wysokości na poziomie 130 cm. Pnie drzew mają bowiem różne kształty, niektóre charakteryzują się pewnym „wcięciem w talii”. Druga metoda to pomiar na wysokości równo 130cm, a jeśli tam wypadnie jakaś deformująca pień narośl, albo odchodzący konar – to poniżej tej wysokości. Należy też wiedzieć, że owe 130 cm trzeba liczyć od najwyższego naturalnego punktu, w którym drzewo nie jest pokryte ziemią.Przyślij nam swoje zdjęcie na tle platanu – Olbrzyma z Chojny!
Czekamy także na zdjęcia pozostałych drzew z jubileuszowej Listy 60 drzew na 60 lat „Poznaj swój kraj”. Lista jest tworzona, na pewno będą na niej takie drzewa jak „Bartek” z Zagnańska, Dęby Rogalińskie, Jodła Lasumiła spod Baligrodu, czy Dąb Rzeczpospolitej z okolic Górzna, Lidzbarka i Żuromina. Staraliśmy się wyszukać takie drzewa, które rosną na terenie całej Polski, stąd być może pominęliśmy któreś z nich, nawet takie, które zasługują na uwagę. Prosimy się tym nie zrażać i wysyłać nam także zdjęcia również i tych „pominiętych” drzew. Chcielibyśmy otrzymane od Państwa zdjęcia umieścić w jakiejś publikacji, czy to w formie wydania specjalnego „Poznaj swój kraj”, czy może jakiegoś albumu? Tego jeszcze nie wiemy. Wiele zależy od ilości zgromadzonych fotografii i opisów, a także od ich jakości.
A może ktoś z Was ma jakieś archiwalne zdjęcia drzew, które dziś są na naszej liście?

Niezależnie od wszelkich okoliczności prosimy o umieszczenie przy zdjęciach/opisach formułki:

Przekazuję zdjęcie/opis pt: …. dla „Poznaj Swój Kraj” sp. z o.o. w celu nieodpłatnej publikacji zarówno w Miesięczniku, jak i na stronie www.poznaj-swoj-kraj.pl.
Zgadzam się również na jego ewentualną późniejszą publikację w wydaniu specjalnym „Poznaj swój kraj” lub stosownym albumie.
Zgadzam się na publikację mojego wizerunku.
Miejscowość, data, podpis.

Osoby chcące, by opublikować ich zdjęcie na naszym profilu na portalu Facebook, proszone są o stosowny dopisek, lub oddzielną zgodę. Czekamy na Państwa zdjęcia z płachetką „Poznaj swój kraj”, ewentualnie z bieżącym egzemplarzem Miesięcznika. Inne zdjęcia będziemy akceptować w miarę możliwości. Jeśli na zdjęciu będzie więcej osób – taka zgoda potrzebna jest od każdego z nich, nie dotyczy to dzieci, będących pod opieką osób składających oświadczenie.
Zdjęcia prosimy przesyłać na adres: drzewa@poznaj-swoj-kraj.pl lub nagrane na płytę CD – pocztą na adres Redakcji.
Dla osób zaangażowanych, tych którzy „zdobędą” do jesieni najwięcej drzew przewidujemy nagrody i upominki, również ulgowe prenumeraty. Listę „60” zaprezentujemy w kolejnym numerze „Poznaj swój kraj”. Będzie ona widoczna również na naszej stronie www.
Czekamy na zdjęcia!