Znajdź na Facebooku
Naprawa fotoaparatów
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:


5 września 2019

Kopanie ziemniaków, kiszenie kapusty,
gręplowanie wełny czyli skansen wita jesień


Wakacje już za nami. Tegoroczne lato Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tradycyjnie zakończyło „Wykopkami w skansenie”.
Dla ponad 3500 osób, które 1 września odwiedziły skansen wydarzenie stanowiło niepowtarzalną okazję do przeniesienia się w czasie na wieś mazowiecką z początku XX wieku, uczestniczenia w życiu jej mieszkańców, a także uzupełnienia domowych archiwów fotograficznych o niepowtarzalne ujęcia.
Dawniej, gdy przychodził wrzesień pola i sady rozbrzmiewały gwarem prac. Zbierano kapustę, kopano ziemniaki, zbierano owoce, gromadzono opał na zimę. Niemało było też roboty w obejściu. Należało bowiem przygotować przetwory i zapasy. Powietrze wypełniał zapach ognisk rozpalanych z ziemniaczanych łętów, w których piekły się kartofle. Nie można zaprzeczyć, że jesień stanowiła jeden z najbardziej pracowitych okresów dla ludności chłopskiej.
Dzięki licznym pokazom, a także scenkom rodzajowym przygotowanym przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy zwiedzający skansen mogli się poczuć jak mieszkańcy dawnej osady wiejskiej. Wraz z gospodyniami oraz gospodarzami kopali motykami, zbierali i sortowali kartofle. Przyglądali się jak wyglądała praca kopaczki konnej, orka i bronowanie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje mechanicznego gręplowania i przędzenia wełny, tkactwa, robótek ręcznych, ubijania masła połączonego z degustacją i tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco. W jednym z domostw gospodynie kisiły kapustę, częstując przy okazji swoich gości kiszoną kapustą z beczki i kiszonymi, ostatnimi w tym sezonie, ogórkami. Zielarka opowiadała o leczniczych właściwościach ziół rosnących na łąkach i w ogrodach, a w pasiece odbywało się szycie mat słomianych do ocieplania uli na zimę.
W swoich warsztatach pracowali dawni rzemieślnicy i twórcy. Na podwórzu zagrody sołtysa przez cały dzień trwał Wiejski Kram, na którym zwiedzający mogli nabyć ekologiczne warzywa i owoce. Wiele osób skorzystało także z możliwości wypoczynku przy ognisku. Każdy mógł w nim upiec zebrane wcześniej z pól ziemniaki, bądź posmakować tych już upieczonych. W ofercie wystawców podczas kiermaszu produktów regionalnych i rękodzieła znalazły potrawy z ziemniaków, przyrządzane według dawnych receptur, ręcznie wykonane ozdoby, biżuteria, jak również dzieła rzeźbiarskie.
Na muzealnej scenie wystąpiła Kapela JONUSIE z Czarni wraz z miłośnikiem i badaczem kultury kurpiowskiej Witkiem Kuczyńskim; roztańczony i rozśpiewany Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca a także lubiana przez turystów wiejska Kapela Pana Jacka. Pięknym dopełnieniem imprezy była uroczysta msza święta odprawiona o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa w intencji rolników i płodów rolnych.

„Wykopki w skansenie” były ostatnią z tegorocznych imprez plenerowych poświęconych obrzędowości mazowieckiej wsi. Jednocześnie stanowiły zapowiedź tego co czeka na zwiedzających jeszcze tej jesieni. W każdą niedzielę września Muzeum zaprasza na pokazy rękodzieła i prac codziennych w ramach imprez „Niedziela w skansenie”.
We wnętrzach chałup chłopskich obejrzeć można wystawy poświęcone obrzędom i zajęciom związanym z przygotowaniami do zimy. Dla zorganizowanych grup przygotowano zaś szeroki wachlarz warsztatów i lekcji muzealnych stanowiących niepowtarzalne spotkanie z kulturą ludową Mazowsza.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o tym i innych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku .

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Zwiedzający z ochotą pomagali w zbieraniu ziemniaków. fot Dariusz Krzeszak Na Wiejskim Kramie zwiedzający mogli kupić ekologiczne warzywa i owoce. Fot. Dariusz Krześniak Na polach zwiedzający zobaczyć mogli między innymi pokazy orki konnej, Fot. Dariusz Krześniak Każdy mógł upiec zebrane ziemniaki w ognisku. Fot. Dariusz Krześniak
Grupa rekonstrukcyjna z Mławy zapreantowała scenki z życia dawnej wsi. Dariusz Krześniak.psd Kapela Janusie dała na scenie niepowtarzalny, żywiołowy koncert. Fot. Dariusz Krześniak