Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


21 marca 2019

Już czas pożegnać zimę

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczynają się poszukiwania wiosny. Po raz kolejny sierpecki skansen zaprasza dzieci i młodzież do udziału w imprezie plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie” i konkursie plastycznym na najciekawszą Marzannę. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję zwiedzić wnętrza chałup chłopskich i dworów szlacheckich, przejadą się wozem, a także ognisko.

Mieszkańcy dawnej wsi wierzyli, że w okresie zimowym ziemia i cała przyroda pozostają uśpione. By je na nowo ożywić należało najpierw wypędzić mrozy, choroby i wszelkie zmartwienia związane trapiące wtedy ludzi. Ich symbolem stawała się wykonana ze słomy kukła, Marzanna. Zabierano ją poza wieś, nad rzekę, bądź polanę, gdzie była palona i topiona. Wraz z nią odchodziła zima. Na jej miejsce przynosili potem zieloną gałązkę, gaik jako znak wiosny, życia i radości.

Tę niezwykłą tradycję co roku przypomina skansen w Sierpcu. Impreza plenerowa „Powitanie wiosny w skansenie” odbędzie się 21 marca w godzinach 10.00–14.00. Ma charakter zabawy służącej integracji i przybliżeniu folkloru Mazowsza. Jej uczestnicy poznają zwyczaje służące przywołaniu wiosny i zapewnieniu urodzaju, biorą też udział w obrzędzie pożegnania zimowych chłodów.

Najważniejszym punktem programu wydarzenia jest konkurs na najciekawszą Marzannę. Mogą w nim wziąć udział grupy zorganizowane, minimum 3-osobowe. Każdy z zespołów powinien przygotować własną słomianą pannę i dostarczyć ją w dniu imprezy do skansenu. W swojej pracy wykorzystać mogą stare ubrania, papier, bądź inne materiały. Ważne też, by Marzanna zawierała elementy zdobnicze nawiązujące do codziennych uczniowskich trosk.
Komisja konkursowa oceni nie tylko ich urodę, ale także kreatywność twórców, ilość włożonej pracy i trwałość pracy. Jest o co walczyć, na laureatów czekają wartościowe nagrody. To nie wszystkie atrakcje jakie czekają młodych odkrywców folkloru.
Po zmaganiach konkursowych przyjdzie czas na przejażdżki wozem konnym przez skansenowską wieś oraz zwiedzanie wystawy poświęconej zwyczajom i obrzędom związanym z okresem wielkanocnym i wiosennym. Wydarzenie zakończy wspólna zabawa przy ognisku.

Już teraz zachęcamy do udziału w imprezie. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 24 275 28 83, wew. 36 i 37, a także drogą mailową: rezerwacje@mwmskansen.p. Więcej informacji o wystawie i proponowanych atrakcjach znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.
Do zobaczenia w skansenie!

Program imprezy:
• konkurs na najciekawszą Marzannę i parada słomianych kukieł
• przybliżenie obrzędowości okresu wiosennego
• topienie Marzanny w rzece jako symboliczne “wypędzenie” zimy
• ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród
• zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji prezentowanej w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycji stałych prezentowanych w galerii rzeźby, powozowni oraz dworach szlacheckich
• przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej
• ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Serdecznie zapraszamy!

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Już czas pożegnać zimę 21 marca 2019 Już czas pożegnać zimę 21 marca 2019 Już czas pożegnać zimę 21 marca 2019 Już czas pożegnać zimę 21 marca 2019