Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


29 listopada 2018

Zasmakuj w szopce!
Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO

Mamy to! Tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich została wpisana na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO! Jest to pierwszy wpis o który wystąpiło państwo polskie i ogromne wyróżnienie dla krakowskiego szopkarstwa.

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
Mniejsze szopki chętnie nabywali mieszczanie, którzy ozdabiali nim swoje domy i obdarowywali najbliższych. Większe, ze wspaniałymi lalkami-kukiełkami i rozświetlone od wewnątrz płomykami świec, pełniły funkcję przenośnego teatrzyku, który w okresie świątecznym przy wtórze odgrywanej na żywo muzyki gościł w domach zamożnych krakowskich rodzin.

W XX stuleciu funkcje obrzędowe szopki zaczęły wygasać. Nie wygasło jednak samo szopkarstwo. Do jego umocnienia i wyniesienia na najwyższy poziom artystyczny znacząco przyczynił się dr Jerzy Dobrzycki, kierownik Biura Propagandy Miejskiej, a po II wojnie światowej wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
W 1937 roku Dobrzycki zainicjował Konkurs Szopek Krakowskich, który odbywa się corocznie po dziś dzień pod patronatem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.
W organizowanym co roku w konkursie na najpiękniejszą szopkę bierze udział ok. 50 szopkarzy z kategorii seniorów i kilkuset w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych. Twórcami szopek są osoby w różnym wieku i o różnym statusie zawodowym.
Część z nich pochodzi z rodzin, w których tradycje szopkarskie sięgają pokoleń. Przygotowania do konkursu niejednokrotnie trwają wiele miesięcy, a nawet lat. Konstrukcje szopek najczęściej wykonane są z drewna, dykty i tektury, a do ich ozdabiania wykorzystuje się kolorowy papier, bibułę i staniol – wielokolorową, błyszczącą, metaliczną folię.

Architektura szopek obowiązkowo nawiązuje do zabytkowej architektury Krakowa i stanowi jej twórczą interpretację. Najczęściej wykorzystywane są motywy kościoła Mariackiego, kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, Barbakanu, Sukiennic, Bramy Floriańskiej.
Tożsamość szopki podkreślają symbole Krakowa i Polski: monogram „K”, orzeł w koronie, flagi biało-niebieska i biało-czerwona.

Centralne miejsce w szopce zajmuje oczywiście scena Bożego Narodzenia.

6 GRUDNIA 2018 ROKU
NA RYNKU GŁÓWNYM W KRAKOWIE
ODBĘDZIE SIĘ 76. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH.
WSZYSTKIE SZOPKI BĘDĄ PREZENTOWANE NA WYSTAWIE
W ODDZIALE CELESTAT (UL. LUBICZ 16),
KTÓRA TRWAĆ BĘDZIE OD 10 GRUDNIA 2018 R. DO 24 LUTEGO 2019 R.
NA OTWARCIE EKSPOZYCJI,
POŁĄCZONE Z ZAŚWIECENIEM SZOPKI W OGRODZIE STRZELECKIM,
ZAPRASZAMY 9 GRUDNIA O GODZINIE 16.00.

www.mhk.pl


Zasmakuj w szopce!
Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO
Zobacz zdjęcia z obrad

Zasmakuj w szopce!<br />
Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO Zasmakuj w szopce!<br />
Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO