Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


29 maja 2018

Radosne i kolorowe muzeum
Już 3 czerwca 2018r. w godzinach od 10.00 do 18.00 Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na „Dzień Dziecka w skansenie”.W tym dniu cała nasza wieś tętnićbędzie życiem i rozbrzmiewać wesołym dziecięcym śmiechem. Dla wszystkich, niezależnie od wieku, którzy tego dnia odwiedzą skansen przygotowanych zostanie wiele niezapomnianych atrakcji. Impreza stanowipodróż w krainę wyobraźni dziecięcej. Jest też doskonałą okazją do wypoczynku na świeżym powietrzu w rodzinnej atmosferze i spróbowania swoich sił w licznych zabawach oraz konkursach rodzinnych.

Podczas wydarzenia na dzieci czekać będzie wiele niesamowitych i niecodziennych atrakcji. Przeniosą się w czasie na XIX-wieczną mazowiecką wieś. Dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie, czas pracy, wypoczynku i świętowania, a także gry i zabawy ich dziadków. Na podwórku zagrody z Ostrowa najmłodsi pobawią się w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku. Znajdą w nim misie, ręcznie szyte lalki, drewniane klocki i strugane zwierzaki. Nieco starsi spróbują swoich sił w chodzeniu na szczudłach, które dawniej młodzi chłopcy wykonywali sami z drewna. Przekonają się, że nawet niepotrzebne i zużyte przedmioty wykorzystać można było do świetnej zabawy.
Fajerki z dawnych kuchni oraz obręcze wyjęte z rowerowych kół z powodzeniem służyć mogły do toczenia, co, jak przekonają się turyści, wcale tak łatwym zadaniem nie było. Taka zabawa na świeżym powietrzu może być idealną odskocznią od znanych na co dzień zabawek czy elektronicznych gadżetów. Dodatkowo, w wiejskiej szkole maluchy zasiądą w ławkach, byzrozumieć jak dawniej uczyli się ich rówieśnicy. Odbywająca się tam lekcja kaligrafii umożliwi każdemu pisanie za pomocą pióra ze stalówką i atramentu.
Kolejną ciekawą atrakcją może być odbywający się w zagrodzie z Rzeszotar Zawad pokaz garncarstwa, podczas którego każdy chętny będzie mógł wykonać gliniane naczynia. W zagrodzie z Dzierżążni dzieci zobaczą wiejskiego stolarza wykonującego drewniane zabawki. Muzealna wieś ożyje gwarem dawnych prac chłopskich. Turyści przyjrzą się pokazom tkactwa, prania i maglowania bielizny, szewstwa, kowalstwa czy plecionkarstwa. Posmakują też ręcznie ubijanego masła ze świeżym chlebem.
Amatorów jazdy konnej z pewnością ucieszy możliwość przejazdu bryczką przez teren skansenu, a także jazda w siodle. O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji uczestników imptrezy.

Na sceniemuzealnego amfiteatru pojawi się Teatr Lalek „Czarodziej”, który zaprezentuje dwa spektakle dla dzieci oparte na klasycznych bajkach i legendach. O 12.00 obejrzeć będzie można przygotowane przez artystów przedstawienie pt. „Smok wawelski”, natomiast o 15:00 – „Śpiącą królewnę”. O godzinie 13.00 dla małych i dużych widzów wystąpi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI”, który poprzez strój, taniec i przyśpiewki przybliży tradycję ludową regionu łowickiego. Dzieci i młodzieżwezmą również udział w wielugrach i konkursach z nagrodami nawiązujących do dawnych zajęć codziennych.Wymagać one będą od nich zręczności, sprytu, szybkości, ale również dużej dawki dobrego humoru. Nie może też zabraknąć kiermaszu zabawek, słodyczy i produktów regionalnych.

Tegoroczna impreza z pewnością przyniesie wiele radości, nie tylko tym najmłodszym, ale także dorosłym, którzy przypomną sobie swoje beztroskie dzieciństwo. Czas spędzony w skansenie na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy tego dnia zdecydują się odwiedzić sierpeckie muzeum.

Ceny biletów:
ulgowy: 13 zł,
normalny: 18 zł,
rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia): 49 zł.

Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o wydarzeniach i propozycjach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku.

Serdecznie zapraszamy!

Małgorzata Błaszczak
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Majówka z Radosne i kolorowe muzeum Majówka z Radosne i kolorowe muzeum Majówka z Radosne i kolorowe muzeum