Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


18 kwietnia 2018

W maju na mazowieckiej wsi…
Dla mieszkańców mazowieckich wsi początku XX wieku okres wiosenny wiązał się z rozpoczęciem prac w polu i zagrodzie, a także pierwszym wypędzeniem bydła na pastwiska. Czas ten miał wielkie znaczenie, decydował bowiem o bycie rodziny w najbliższym roku. Ciepłe wieczory sprzyjały spotkaniom towarzyskim, dającym wytchnienie po ciężkiej pracy. W miastach organizowano natomiast zabawy i pikniki potocznie nazywane „majówkami”.

W nawiązaniu do tej tradycji, w długi weekend majowy, sierpecki skansen zaprasza do udziału w imprezach plenerowych pod wspólnym tytułem Wielka Majówka w skansenie. Program wydarzenia jest w tym roku wyjątkowo urozmaicony. Znajdą się w nim m.in. koncerty, pokazy obrzędowości i zajęć gospodarskich, konkursy rodzinne, kiermasze rękodzieła i produktów regionalnych, przejażdżki konne, a nawet inscenizacje i rekonstrukcje historyczne Wojska Polskiego.

Muzealna Wielka Majówka rozpocznie się już w ostatnią sobotę i niedzielę kwietnia. We wnętrzach chałup chłopskich i dwóch dworów ziemiańskich podziwiać będzie można wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” ukazującą zróżnicowanie majątkowe, obyczajowość ludności wiejskiej, a także zdobnictwo wnętrz sprzed stu lat. Urzekające pejzaże, otaczające obiekty ogródki warzywne i kwiatowe, sady, zieleniące się pola uprawne, zwierzęta gospodarskie w zagrodach stworzą niepowtarzalny klimat, niemal żywcem wyjęty z kart powieści Reymonta. To jednak dopiero przedsmak atrakcji, które będą czekały na zwiedzających w kolejnych dniach.

1 i 3 maja w godzinach 10.00–18.00 skansen zaprasza na „Majówkę w skansenie”. Wydarzenia będą miały charakter pikniku rodzinnego, stanowiąc wyjątkowe spotkanie z kulturą, obrzędowością, muzyką i tradycją wsi mazowieckiej. We wnętrzach chałup, w obejściach i na polach uczestnicy spotkają gospodynie i gospodarzy zajętych codziennymi obowiązkami. Zajrzą do tkaczki i krawcowej, pomogą praczce nosić wodę z pomocą drewnianych nosideł, zobaczą jak wyglądało prasowanie żelazkiem na tzw. duszę i przędzenie na kołowrotku, a także podpatrzą jak powstają firanki zdobiące okna izb. Ubiją w kierzance masło, by potem sprawdzić opinię, że najlepiej smakuje ono na chrupiącym chlebie wyrabianym na zakwasie. Odwiedzą też dawnych rzemieślników, kowala, szewca, stolarza i plecionkarza. Obejrzą pokaz siewu zbóż i sadzenia ziemniaków.
Warto również będzie zajść do olejarni, by zobaczyć, unikalny już dzisiaj, proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco, a nawet spróbować gotowego produktu. Dzieci zasiądą wraz z garncarzem przy kole, żeby poznawać tajniki pracy w glinie, pobawią się replikami zabawek swoich dziadków, a także założą mundurki i usiądą w ławkach szkolnych, uczestnicząc w warsztatach kaligrafii czy papieroplastyki. Gry i konkursy z nagrodami zaangażują wszystkich członków rodziny. By wziąć w nich udział potrzebne będą spryt, zręczność, spostrzegawczość, a przede wszystkim, gwarantujący dobrą zabawę humor.
1 maja na muzealnej scenie wystąpi Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA, który w barwnych ludowych strojach wykona pieśni i tańce z różnych regionów kraju. Dwa dni później z amfiteatru popłyną dźwięki wspaniałych marszów, utworów patriotycznych a także standardów muzyki filmowej, rozrywkowej i klasycznej w aranżacjach na orkiestry dęte. 3 maja zaprezentują się bowiem: Orkiestra Dęta OSP z Drobina oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca. Na placu przed amfiteatrem zaplanowano wiosenny kiermasz rękodzieła, rzemiosła i produktów regionalnych.

W roku 2018 mija 100 lat od chwili, gdy na mapę Europy powróciła Polska. Pragnąc włączyć się w ogólnokrajowe obchody odzyskania niepodległości, 2 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosi na wyjątkowe wydarzenie - imprezę „Mazowieckie Drogi do Niepodległej” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika. Przybliży ono najważniejsze wydarzenia, postaci i symbole ruchów niepodległościowych w latach 1918–1922. Pozwoli też na własnej skórze poczuć atmosferę tego czasu, wielką radość i nadzieję, ale też przygnębienie i niepewność w obliczu trudu obrony dopiero zdobytej niezawisłości.

Członkowie Stowarzyszenia Muzealnego Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty, Grupy Historycznej NIEPODLEGŁOŚĆ 1863 i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy sprawią, że wizyta w skansenie stanie się prawdziwą podróżą w czasie. Na terenie ekspozycji powstanie szpital polowy, punt werbunkowy, obóz wojskowy. Między obiektami rozegrają się potyczki bitewne z okresu wojny polsko-bolszewickiej.
Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak wyglądało umundurowanie i uzbrojenie armii polskiej tego okresu, a nawet przebrać się w taki mundur. Bez wątpienia jednym z ciekawszych elementów imprezy będzie przejazd przez muzealną wieś Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powita on mieszkańców i odczyta tekst notyfikacji dotyczący odzyskania przez Polskę wolności.
Ponieważ działania wojenne zwykle w niewielkim stopniu zakłócały rytm wiejskich zajęć gospodarskich, nie zabraknie ich w izbach i zagrodach chłopskich także i tym razem. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach plastycznych „Ku Niepodległej”, w czasie których wspólnie stworzą wielką biało-czerwoną flagę.
Dla nieco starszych uczestników wydarzenia przygotowana zostanie gra terenowa „Ku Niepodległej”, podczas której wykażą się spostrzegawczością i wiedzą na temat najistotniejszych symboli i wydarzeń związanych z walką o niepodległość. Osoby, które najlepiej rozwiążą zadania otrzymają upominki.
O godzinie 12.00 na scenie skansenowskiego amfiteatru wystąpi Płocka Kapela Podwórkowa w repertuarze obejmującym szlagiery z 20-lecia międzywojennego. O 17.00 Muzeum zaprasza na uroczysty koncert „Drogi do Niepodległej” w wykonaniu artystów Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie, Justyny Reczeniedi – sopran i Jakuba Milewskiego – baryton. Towarzyszyć im będzie światowej sławy skrzypek, Vadim Brodski. W roli narratora wystąpi aktorka Małgorzata Rożniatowska. Warto pamiętać, że wstęp na część artystyczną wydarzenia będzie całkowicie bezpłatny.
Majówka w skansenie wcale nie kończy się 3 maja. Już w 6 maja zapraszamy na prawdziwą ucztę dla zmysłów. „Gotowanie na polanie” pozwoli na nowo odkryć smaki i aromaty Mazowsza.
W pierwszych dniach maja warto odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, by samodzielnie odkrywać wszystkie barwy folkloru. Pełny program imprez dostępny jest na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku.

Do zobaczenia w Muzeum!

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

W maju na mazowieckiej wsi… W maju na mazowieckiej wsi… W maju na mazowieckiej wsi… W maju na mazowieckiej wsi…
W maju na mazowieckiej wsi…