Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


3 kwietnia 2018

Gry i zabawy wielkanocne – relacja
Jak dawniej nasi dziadkowie bawili się w okresie świąt Wielkiej Nocy? Czy interesującym byłoby świętowanie tak jak oni? Na mazowieckiej wsi Poniedziałek Wielkanocny upływał pod znakiem spotkań rodzinnych i towarzyskich. Od dawien dawna był dniem zabaw, lania wody, zalotów, psot i żartów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu co roku daje możliwość poznania swoim gościom dawnej obyczajowości związanej z tym dniem, a także całym okresem wiosennym. Impreza Gry i zabaw wielkanocne organizowana w Lany Poniedziałek była doskonałą okazją, by wspólnie spędzić świąteczny czas.

Tego dnia wszystkie obiekty były otwarte dla zwiedzających. Wystawa Wielkanoc na Mazowszu przyciągała bogactwem świątecznych dekoracji, potraw, mnogością barwnych pisanek i kraszanek. Głównym punktem programu były jednak dawne wiejskie zabawy wiosenne. Niewielka ilość rozrywek dostępnych dawniej dla wiejskiej młodzieży powodowała, że okres świąteczny, czas wypoczynku od ciężkiej pracy, sprzyjał zabawom towarzyskim i często kojarzeniu par. Służyły temu miedzy innymi gra w kręga, huśtawka wielkanocna, ale przede wszystkim wielka oblewanka od samego rana.
W Muzeum zwiedzający chętnie i z humorem włączyli się w te zabawy. Zarówno starsi jak i młodsi strzelali do celu z sikawek dyngusowych, próbowali swoich sił w chodzeniu na szczudłach, toczeniu obręczy; huśtali się na ogromnej huśtawce wielkanocnej. Młodsi z kolei próbowali się w biciu jaj, szkolili w malowaniu pisanek wielkanocnych i wyklejaniu niepowtarzalnych kart świątecznych.

Rządni wiedzy turyści mogli obejrzeć prezentację multimedialną, Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu, która w ciekawy sposób opowiadała o tych najważniejszych w kalendarzu chrześcijańskim świętach. Projekcje odbywały się w sali edukacyjnej Muzeum. Mimo kapryśnej pogody nasze Muzeum odwiedziło ponad 250 osób. Cieszy fakt, że świąteczny, rodzinny czas zwiedzający dzielili z właśnie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Mamy nadzieję, że zobaczymy się już wkrótce na kolejnej imprezie plenerowej, jaką będzie kilkudniowa Wielka Majówka w skansenie. Zapraszamy w dniach 28.04.2018 – 3.05.2018 w godzinach 10.00 – 18.00 oraz na Gotowanie na polanie 6.05.2018 w godzinach 10.00 – 18.00.
Szczegółowy plan imprez na naszej stronie: http://mwmskansen.pl/polski-oferta/imprezy-plenerowe .
Więcej informacji na temat konkursów i aktualnej oferty Muzeum znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu muzeumsierpc.

Anna Pesta
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - gra w kręga Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - Sikawka wielkanocna Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - gry i zabawy wielkanocne Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - Huśtawka wielkanocna