Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


27 marca 2018

Postępuje odbudowa Pałacu
w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim jest najokazalszym dowodem działalności księżniczki Marianny Orańskiej. To po Książu drugi, co do wielkości obiekt pałacowo-parkowy na Dolnym Śląsku, a piąty w Polsce. Neogotycka perła architektury przez wiele lat była opuszczona i zaniedbywana.

Jednak dzisiaj dzięki między innymi dotacjom unijnym na nowo została otwarta dla zwiedzających. Budowa pałacu pochłonęła niegdyś trzy tony złota. Aktualnie dzięki projektowi pod nazwą „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne” o wartości blisko siedmiu milionów złotych, odzyskuje swą dawną świetność.

By udostępnić zabytek społeczeństwu podjęto szeroko zakrojone prace, dzięki którym słynny pałac Marianny Orańskiej wraz z 120 hektarowym parkiem przechodzi kompleksowy remont.

Projekt obejmuje zarówno prace remontowo-budowlane, jak i konserwatorskie, a w tym:
- Rewitalizację obiektu Mauzoleum wraz z zagospodarowaniem otoczenia,
- Wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne Mauzoleum,
- Rekonstrukcję stolarki okiennej parteru dziedzińca Pałacu,
- Wyposażenie na potrzeby działalności kulturalnej: wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne Pałacu,
- Rekonstrukcję balustrady tarasu widokowego Pałacu,
- Wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej Parkiem Kulturowym,
- Budowę ogrodzenia kompleksu.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowicki to przykład zabytku, który da się uratować i ocalić od zapomnienia. Dzięki projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zespół pałacowo-parkowy stanie się na nowo ważnym ośrodkiem edukacji kulturalnej dla wielu pokoleń i wizytówką tej niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku.

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Postępuje odbudowa Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim Najwyższe kondygnacje pałacu Postępuje odbudowa Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim