Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


26 marca 2018

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
przywitało wiosnę
Marcowe przesilenie jest symbolem nowego początku, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu robi to co roku. Oficjalnie 21 marca podczas imprezy plenerowej Skansen przywitał wiosnę.

Zgodnie z prastarym obrzędem zniszczyliśmy Marzannę – kukłę będącą symbolem odchodzącej zimy. W zależności od regionu zwana także Moreną, Marzoniokiem (na Śląsku), Śmiercią, Śmiercichą (w Wielkopolsce), Śmierzcią czy Śmierztką (na Podhalu) - oprócz odzwierciedlenia mijającej śnieżnej pory roku, miała symbolizować wszelkie zło nas dręczące – choroby, śmierć, utrapienia i nieszczęścia. Dzieci i młodzież przybyłe na imprezę do skansenu, z wielką ochotą spaliły, a następnie utopiły niedobrą Pannę Zimę. Teraz wszyscy pełni nadziei wyczekujemy tylko słonecznych dni.

Wynieślismy marzanecka ze wsi, przynieśliśmy latorośka do wsi, ta nasza latorośl bydzie nam piyknie rość (za Barbarą Ogrodowską: „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”)
Zniszczenie Marzanny poza magicznym unicestwieniem zimy to także wstęp do obrzędu Gaika – chodzenia z Nowym Latkiem. Barwny korowód symbolicznie wniósł do wsi sosnową, zieloną gałąź, przybraną wstążkami i papierowymi ozdobami. W ten sposób Muzeum przywitało wiosnę, która oby nas już nie opuściła.

Sierpeckie muzeum w ramach imprezy Powitanie wiosny w skansenie przygotowało moc atrakcji. Główną był konkurs na najciekawszą Marzannę. Uczestnicy popisali się kreatywnością. Wśród siedemnastu Marzann jury przyznało cztery nagrody. Lista laureatów:
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Lipowcu Kościelnym, klasa II
II miejsce: Szkoła Podstawowa – Gimnazjum w Żurominie, klasa III
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Zagościńcu, klasa Ia + IIb
oraz wyróżnienie: I Amerykańskie Przedszkole w Płocku
Laureaci otrzymali sprzęt sportowy a wszyscy uczestnicy drobne upominki. Jury wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluje, a pozostałych uczestników zaprasza do ponownego spróbowania sił nie tylko na najciekawszą Marzannę, ale w innych konkursach organizowanych przez MWM.

Po barwnym korowodzie Marzann, gdy nad rzeką została spalona, a następnie utopiona kukła, uczestnicy pochodu podczas prezentacji multimedialnej zapoznały się ze zwyczajami wiosennymi na Mazowszu. Rozwinięciem prezentacji była wystawa Wielkanoc na Mazowszu prezentowana w chałupach chłopskich i dworach ziemiańskich, o której opowiadali nasi przewodnicy. Dużą atrakcją i niezapomnianym przeżyciem dla uczestników imprezy była przejażdżka wozem konnym. Ten niezwykle aktywny dzień z wielkim apetytem dzieci i młodzież zakończyły ogniskiem i pałaszowaniem pieczonych kiełbasek.

Wszyscy uczestnicy imprezy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu mają nadzieję, że tak wypędzona zima nie będzie chciała wracać. A wiosna została przyjęta wystarczająco ciepło, aby chciała nam się odwdzięczyć tylko słoneczną pogodą.

Więcej informacji na temat konkursów i aktualnej oferty Muzeum znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu muzeumsierpc.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przywitało wiosnę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przywitało wiosnę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przywitało wiosnę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przywitało wiosnę